ضد عفونی سطوح و دستها برای مقابله با ویروس کرونا

                       

الکل به عنوان ضد عفونی کنندهبطور کلی در صنعت بهداشت و داروسازی از اتانول و ایزوپروپیل الکل به عنوان الکلهای ضد عفونی کننده یاد می شود. اتانول و ایزوپروپیل الکل هر دو قابلیت کشندگی بسیاری از باکتری ها، قارچها و ویروسها را دارند. ایزوپروپیل الکل و اتانول از طریق تغییر ماهیت پروتئین ها قابلیت از بین بردن ویروسها و باکتری ها را دارند؛ به همین دلیل است که مخلوط های الکل با آب از 50%-90% خواص ضد عفونی کننده بسیار قوی تری از الکل خالص دارد چرا که پروتئین ها در محلول های آب و الکل بسیار سریع تر از محلول الکل خالص واکنش و تغییر ماهیت می دهد.

استفاده از اتانول و ایزوپروپیل الکل برای ضد عفونی سطوح و دست یا حتی صورت ملزم به این است که الکل جهت این استفاده تولید شده باشد. به طور معمول در گرید های صنعتی این الکل ها برای کاربردهای مختلف با ناخالصی هایی از جمله استر ها یا متانول که بسیار سمی است مخلوط می شود. برای مثال الکل های صنعتی که به رنگ زرد در فروشگاههای قابل خرید است در واقع اتانول گرید صنعتی با حداقل 10% متانول است که در صورت استنشاق یا تماس پوستی مداوم مضرات سلامتی بسیاری به همراه دارد.


تهیه الکل جهت مصارف ضد عفونی کنندگیایزوپروپیل الکل در حال حاضر در کشور تولید نمی شود و از کشورهای کره، چین، امارات و ... به داخل کشور جهت مصارف صنعتی بسیاری وارد می شود. ایزوپروپیل الکل وارداتی با بشکه های پلمب تولید کننده معمولا گرید های تکنیکال یا داروسازی هستند که هر دو از خلوص بسیار بالایی برخوردارند و با اختلاط آن با 30% حجمی آب می توان یک مخلوط ضد عفونی کننده دست و سطوح بدون ضرر ساخت.

اما بدیلیل اینکه ایزوپروپیل الکل در بسیاری از صنایع با متانول مخلوط و استفاده می شود پس از بازیافت مجدداً در بشکه های وارداتی ریخته و بسته بندی می شود لذا خرید این ماده مستلزم دقت بسیار است.


الکل اتانول به عنوان ضد عفونی کنندهاتانول در کشورمان بطور معمول در پنج گرید مختلف تولید می شود؛

1-اتانول صنعتی 90-93%

2-اتانول طبی 96%

3-اتانول طبی 70%

4-اتانول مطلق 99.5-99.8%

5-اتانول سوختی 99.4-99.6%

در صورتی که دسترسی به هر یک از این نوع الکل ها دارید می توانید از مخلوط آنها با آب به عنوان ضد عفونی کننده استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که اتانول با گرید طبی 70% نیاز به اختلاط آب ندارد. اتانول سوختی و اتانول صنعتی معمولا به مقدار قابل توجهی ناخالصی های دیگری دارند و معمولا بوی تند تری نیز نسبت به الکل های گرید طبی و دارویی دارند و استفاده از آنها برای ضد عفونی کردن دست و یا محل زخم توصیه نمی شود.


نحوه ساخت محلول ضد عفونی کنندهبرای ساخت محلول ضد عفونی کننده دست بر پایه ایزوپروپیل الکل یا اتانول می توانید محلولی از 60% الکل، 30% آب مقطر و 10% پلی اتیلن گلایکول بهداشتی، ژل آلوئه ورا یا گلیسیرین بهداشتی  را با یکدیگر مخلوط، جامدات را جدا کرده و در اسپری یا بطری ریخته و استفاده نمایید.


نحوه ساخت ژل ضد عفونی کننده الکلیمواد مورد نیاز

1-ژل آلوئه ورا، گلیسیرین

 

2-الکل اتانول 96% طبی یا ایزوپروپیل الکل 99%

 

3-عطر، اسانس یا روغننحوه ساخت:

ابتدا به میزان یک سوم از کل محلولی که میخواهید بسازید از ژل آلوئه ورا یا گلیسیرین بهداشتی را در ظرف مناسب بریزید.

سپس به میزان دو سوم یعنی دو برابر ژل آلوئه ورا الکل اتانول یا ایزوپروپیل الکل به مخلوط اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا محلول شفاف بدست آورید. دقت کنید به قدری محلول هم بخورد که رنگ شیری یا دو فاز نشده باشد.سپس بصورت قطره چکانی از عطر یا اسانس مرود نظر خود با محلول اضافه کنید. بیشتر از ده قطره از عطر به محلول اضافه نکنید چرا که ممکن است باعث خوارش یا التهاب پوستی، سردرد یا حساسیت شود.

استفاده از عصاره های معطر طبیعی در ژل ضد عفونی کننده:

استنشاق برخی از روغن های معطر همچون دارچین یا رزماری می تواند تاثیر مثبتی بر روی عملکرد ذهن و واکنش های احساسی شود لذا استفاده از این مواد در ژل ضد عفونی کننده می تواند بطور روزمره تاثیر بسزایی بر روی فرد استفاده کننده داشته باشد.  عصاره های مختلفی که می توان استفاده نمود از جمله دارچین، اسطوخودوس، رزماری، لیمو، نعنا، نعنا فلفلی، پرتغال، کاکائو، بیدمشک و ...

می توانید عصاره های مختلف را نیز با یکدیگر مخلوط کرده و به ژل خود اضافه نمایید اما دقت نمایید که میزان روغن های معطری که به ژل اضافه می کنید در حالت تغلیظ شده(روغنی) نباید از 10 قطره یا 1% کل مخلوط بیشتر باشد.


 

سپس می توانید ژل را در ظرف شیشه ای یا پلاستیکی ذخیره و در مواقع مورد نیاز استفاده نمایید.