استايرن Styrene HSCode:29025000 - حلال تجارت | فروش حلال هاي آلي

هر وقت فکر می کنید نیاز به کمک دارید ما در کنار شما هستیم تماس با پشتیبانی

بررسی مهم

 • نوع محصول : مایع
 • قابلیت اشتعال: دارد
 • خطر مرگ : زیاد

دریافت MSDS

MSDS

مقایسه محصول

ثبت سفارش و صدور پیش فاکتور

راهنمای ثبت سفارش

با تشکر از شما ثبت سفارش با موفقیت انجام شد

برای پیگیری وضعیت سفارش و پرینت پیش فاکــــتور صـــادر شده لطفا کد رهــگیری فوق را یاداشت نمایید.

با استفاده از کد رهگیری می توانید:
 • سفارش خود را کنسل کنید
 • وضعیت سفارش خود بررسی نمایید.
 • پیش فاکتور موقت و یا فاکتور نهایی آنلاین را دریافت نمایید.
وضعیت موجود نمی باشد

لطفا تمامی فیلد های فرم سفارش را پر نمایید !

موجودی در انبار : صفر

توضیحات عمومیSTYRENE

کدتعرفه گمرکی :                                    ۲۹۰۲۵۰۰۰

کد آیسیک :                                       ۲۴۱۱۴۱۲۵۶۵

فرمول مولکولی :             C8H8     یا    C6H5CHCH2

Cas number :                                    ۵- ۴۲ – ۱۰۰

نام­های متداول دیگر:

سینامن Cinnamene، اتنیل بنزن ethenylbenzene، فنیل اتیلن phenylethylene، استایرول styrol، وینیل­بنزن vinylbenzene، استایرون  Styron، استایرولن styrolene ، استایروپول  styropol، فنیل اتن phenylethene، هاستایرن  Hostyren، ادیستیر Edistir، منومراستایرن Styrene Monomer


کاربرد بصورت خلاصه:

از استایرن به­طور ویژه (حدودا ۶۵% از کل تولید آن)در تولید رزین ها و پلاستیک های پلی استایرن استفاده می شود. علاوه بر این محصولات فایبرگلاس مورد استفاده در صنعت قایق سازی نیز از رزین های پلی­استر محلول در استایرن تولید می شوند. این حلال به عنوان یک عامل واسطه در سنتز مواد مورد استفاده در رزین­های تبادل یونی و تولید کوپلیمرهایی مانند استایرن آکریلونیتریل[۱](SAN)، آکریلونیتریل بوتادین استایرن[۲] (ABS) و استایرن بوتادین رابر[۳] (SBR) نقش دارد. استایرن­بوتادین­رابر در تولید تایر ماشین، شلنگ های صنعتی وکفش کاربرد دارد. رنگ های لاتکس،کف پوش ها و روکش های کاغذ از استایرن بوتادین لاتکس[۴] برگرفته می­شوند. از کاربردهای استایرن آکریلونیتریل و آکریلونیتریل بوتادین استایرن می توان به تولید لوله، اجزای اتومبیل، لیوان­های پلاستیکی نوشیدنی ها، خطوط خنک کننده و دیواره ی باتری اتومبیل اشاره کرد. رزین های پلی استر غیراشباع[۵] تولید شده از استایرن، در تولید بدنه­ی کشتی ها (به عنوان یک ماده­ی تقویت کننده­ی فایبرگلاس) مورد استفاده هستند. مقادیر ناچیزی از استایرن در تولید گروهی از ترموپلاستیک­ها، رزین های تبادل یونی تصفیه­کننده­ی آب و چسب ها و آب بندها کاربرد دارد. استایرن کوپلیمرها غالبا در تولید تونرهای مایع مورد استفاده در صنعت چاپ نیز مورد استفاده هستند. همچنین از آن به عنوان یک منومر برای پلیمریزاسیون کاتیون ها و آنیون ها استفاده می شود.

سازمان غذا و دارو[۶] اجازه ی استفاده از استایرن به عنوان یک افزودنی مستقیم در چاشنی ها، یک افزودنی غیر مستقیم در رزین های پلی استر، غشاهای تبادل یونی، کالاهای پلاستیکی (حداکثر ۵% وزنی) را صادر کرده است. (agency for toxic substances and disease registry) استایرن به صورت طبیعی توسط قارچ ها، گیاهان و باکتری ها تولید می شود.خصوصیات فیزیکی شیمیایی مادهرنگ، بو، حالت فیزیکی و خصوصیات فیزیکی معروف:


استایرن یکی از مهم­ترین منومرهایی است که امروزه در صنعت مواد شیمیایی تولید می شود. منواستایرن مایعی ویسکوز، فرار، سمی، بی رنگ و گاها زرد رنگ، شفاف و با بویی شیرین و تند است که غلظت های بالاتر بوی شدیدتری آزاد می کنند. ساختار شیمیایی آن شامل اتصال یک گروه وینیل به حلقه بنزنی است.

به طور طبیعی در موادی مانند دارچین، گوشت گاو، دانه های قهوه، بادام زمینی، گندم، جو دوسر، توت فرنگی و هلو یافت می شود. در نوشیدنی های غیر الکلی، کران بری، بلو بری، مویز، انگور، سرکه، جعفری، شیر، چای و فندق بوداده شده نیز وجود دارد. (pubchem)

تماس با استایرن بر روی سیستم گوارشی و غشاهای مخاطی تاثیر گذاشته و سبب سوزش چشم ها می شود. ولی تماس طولانی مدت با آن به سیستم مرکزی اعصاب آسیب زده و سبب سر درد، ضعف، خستگی و افسردگی، کاهش شنوایی و بیماری های عصبی  می شود. آژانس بین المللی تحقیق و بررسی سرطان[۷] استایرن را جزء مواد سرطان زا اعلام کرده است.

جهت دانلود فايل آزئوتروپهاي استايرن كليك كنيد


شرکت­های تولیدکنندهتولیدکنندگان ایرانی:


پتروشیمی پارس


تولیدکنندگان خارجی:


آمریکا،  هلند، کره جنوبی، عربستان صعودی، ژاپن، سنگاپور، کویت، کانادا، اسپانیا و فرانسه از تولیدکنندگان استایرن هستند.


ميزان واردات و صادرات (كد تعرفه گمركي ۲۹۰۲۵۰۰۰)؛


کاربردهای مادهحجم مصرف سالیانه:


در نمودار زیر میزان مصرف استایرن در سال ۲۰۱۷ به تفکیک کشورها قابل مشاهده است:


صنایع مصرف­ کننده استايرن به ترتیب میزان مصرف:


۱)      صنعت پلاستیک : پلی­استایرن گرفته شده از استایرن، پلاستیکی سبک، انعطاف پذیر و پرکاربرد است که به صورت گسترده برای تولید ظروف یک بار مصرف به روش قالب های تزریقی، فوم ها، بدنه ی تجهیزات آشپزخانه، ابزارهای باغبانی، بسته بندی مواد غذایی و قطعات الکترونیکی، اسباب بازی و سنسورهای اعلام حریق از آن استفاده می­ شود. قیمت مناسب پلی استایرن ازامتیازات این ماده به شمار می رود.


۲)      صنعت خودرو : ترکیب استایرن و بوتادین، سبب تولید لاستیک استایرن بوتادین می شود که لاستیک خودرو برگرفته از آن است.  از استایرن آکریلونیتریل و آکریلونیتریل بوتادین استایرن برای ساخت قطعات خودرو و دیواره ی باتری اتومبیل نیز استفاده می شود.


۳)      صنعت پلیمر : استایرن با موادی مانند آکریلونیتریل[۱۲] و بوتادین[۱۳] تشکیل کوپلیمرهایی مانند آکریلونیتریل بوتادین استایرن[۱۴] می دهد که پلاستیکی بسیار محکم و پرکاربرد در مهندسی است. از دیگر کوپلیمرهای پرکاربرد می توان به کوپلیمر استایرن آکریلونیتریل[۱۵] و کوپلیمر استایرن مالئیک انیدرید[۱۶] اشاره کرد که از استایرن تولید شده و مقاومت گرمایی بالایی دارند.


۴)      تولید لوازم خانگی : حاصل کوپلیمریزاسیون آکریلونیتریل و بوتادین، رزین آکریلونیتریل بوتادین استایرن است که به طور گسترده در تولید تجهیزات و لوازم خانگی کاربرد دارد.


۵)      صنعت تولید عطر: مقادیر کمی از استایرن به عنوان یک ترکیب واسطه در صنعت عطر کاربرد دارد.


۶)      داروسازي : کلرومتیلیزاسیون استایرن سبب تولید سینامیل کلراید می شود که از آن به عنوان یک مسکن قوی ضد بیهوشی استفاده  می شود. استایرن همچنین در داروهای ضد­سرفه، خلط آور و ناراحتی معده به کار می رود.


۷)      تولید آفت کش : درتولید حشره کش ها از استایرن به عنوان یک امولسیون کننده استفاده می شود.


۸)      صنعت کشتی سازی : از رزین های پلی استر محلول در استایرن برای تولید فایبرگلاس استفاده می شود که در صنعت کشتی سازی کاربرد دارند. از رزین های پلی استر غیراشباع نیز برای ساخت بدنه کشتی استفاده می شود.


۹)      صنعت ساختمان : در صنعت ساختمان از استایرن بوتادین لاتکس برای تولید کف پوش و عایق های صوتی و حرارتی استفاده می شود.سهم هر صنعت از مصرف استايرن چقدراست؟


بیش از نیمی از استایرن توید شده برای تولید پلی استایرن به کار گرفته می شود. ۵۴% از استایرن برای تولید پلی استایرن جامد، ۸% برای پلی استایرن قابل انبساط، ۸% برای استایرن بوتادین لاتکس، ۷% برای آکریلونیتریل بوتادین استایرن ترپلیمر،  ۷% رزین پلی استر غیراشباع و ۵% برای تولید استایرن بوتادین رابر استفاده می شود. (chevron philips , 2018)فرايند توليد استايرنحجم تولید سالیانه استايرن در سالهای اخیر:

در ایران تنها پتروشیمی پارس با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن مونو استایرن تولید می کند.


روش­های مختلف تولید استايرن:


مقادیر کمی از استایرن به صورت طبیعی در میوه ها و برخی گیاهان مانند چوب دارچین، دانه های قهوه و بادام زمینی و هم­چنین در قطران زغال سنگ یافت می شود. در ابتدا در قرن ۱۹ استایرن از روش تقطیر استورزین[۱۷] جداسازی شد. معمولا در مقیاس آزمایشگاهی استایرن به روش کربوکسیل زدایی از سینامیک اسید[۱۸] تولید می شود. در سال ۱۹۳۰ یک شرکت آلمانی و یک شرکت آمریکایی به فرآیندی پیشرفته تر برای تولید این حلال دست یافتند. این پیشرفت ادامه داشت تا جایی که در سال ۱۹۷۸ یک سری از کاتالیست های آهن به همراه گروهی دیگر از کاتالیست ها که عمدتا فلزهای قلیایی بودند ( مانند پتاسیم[۱۹]، وانادیوم[۲۰]، تنگستن[۲۱]، سریوم[۲۲]، کرومیوم[۲۳] و مولیبدنیوم[۲۴] ) افزوده شدند و انتخاب پذیری استایرن به بالای ۹۵% افزايش يافت. (chemicalbook)


امروزه عمدتا ( بیش از ۹۰%) استایرن با هیدروژن زدایی کاتالیستی از اتیل بنزن[۲۵] در فاز بخار و در رنج دمایی c ˚۵۵۰-۶۰۰ تولید می شود. نقش بخار در این واکنش، تامین گرمای فرآیند و جلوگیری از تشکیل کک است. در هیدروژن زدایی اتیل بنزن ۱۰ تا ۱۶ بار حجمی با بخار آب در دمای بالا ترکیب شده و از بستر کاتالیستی جامد عبور داده می شود.


هیدروژن گیری از اتیل بنزن


عمدتا کاتالیست ها بر پایه ی اکسید آهن[۲۶] و افزودنی های کروم سه اکسید[۲۷] ( به عنوان تثبیت کننده) و پتاسیم اکسید[۲۸] (عامل تعویق کک) هستند. راکتورهای هیدروژن زدایی از اتیل بنزن دو نوع دما ثابت[۲۹] و عایق گرما[۳۰] دارند. راکتور دما ثابت از نوع لوله ای بوده و به ندرت از آن استفاده می شود. راکتورهای عایق گرما امروزه متداول تر هستند. فرآیند تولید شامل دوبخش هیدروژن زدایی اتیل بنزن و تقطیر و جداسازی استایرن می باشد. امروزه کامل ترین و پیشرفته ترین تکنولوژی  در هیدروژن زدایی تکنولوژی لاموس[۳۱] و فینا[۳۲] هستند که در راکتور عایق گرما و در فشار منفی اتفاق می افتند. درصد تبدیل اتیل بنزن در راکتور ۳۵ تا ۴۰ درصد است که معمولا با سری کردن دو تا سه راکتور این عدد را تا ۷۵% افزایش می دهند. محلول حاصله حاوی ۵۵-۶۰% اتیل بنزن، ۳۵-۴۰% استایرن و مقادیر ناچیزی بنزن، تولوئن و قیر[۳۳]  بوده و تفکیک و جداسازی استایرن ضروری است. از آنجایی که نقطه جوش استایرن و اتیل بنزن نسبتا نزدیک به یکدیگر است (c ˚۱۴۵ و c ˚۱۳۶)، برج های بلند با سینی ها و جریان برگشتی زیاد مورد نیاز است. امکان پلیمریزاسیون استایرن در دماهای بالا بسیار زیاد است و برای کاهش ريسك پليمريزاسيون تقطير تحت خلاء و در دمايي پايينتر انجام مي شود و  وجود مقادیری از هیدروکینون[۳۴]  يا ترت بوتيل كتكول[۳۵] به عنوان بازدارنده ضروری هستند.


تولید استایرن به روش هیدروژن گیری از اتیل بنزن


در تولید گرید تجاری استایرن، از روش هیدروپراکسیداسیون اتیل بنزن استفاده می کنند.

شرح فرآیند:

اتیل بنزن با پروپیلن واکنش داده و استایرن و پروپیلن اکسید تولید می شوند. شرح فرآیند به این صورت است که در ابتدا اتیل بنزن اکسیده شده و تولید اتیل بنزن هیدرو پراکسید[۳۶] میکند. در مرحله بعد اتیل بنزن هیدروپراکسید با پروپیلن واکنش داده و پروپیلن اکسید[۳۷] و آلفا متیل فنیل کربینول[۳۸] یا یک فنیل اتانول[۳۹] تولید می شود. استایرن حاصل دی هیدراته شدن کربونیل است. در این روش مشکلات دمای بالای تکنیک هیدروژن زدایی وجود ندارد ولی از مشکلات این روش می توان به پیچیدگی زمان واکنش، طولانی بودن فرآیند و بزرگ بودن محصولات جانبی اشاره کرد.  (revolvy)   (agency for toxic substances and disease registry)


گونه ی دیگری از فرآیند واکنش اتیل بنزن با پروپیلن به شرح زیر است :


در این روش اتیل بنزن با هوا اکسید شده و تولید اتیل بنزن هیدروپراکسید و مقادیر ناچیزی متیل بنزیل الکل[۴۰] و استوفنون[۴۱] می کند. اتیل بنزن واکنش نداده و مقادیر ناچیز ناخالصی ها توسط تبخیر کننده جدا می شوند و اتیل بنزن به واحد بازیابی فرستاده می شود. در این مرحله محصول اصلی (اتیل بنزن هیدروپراکسید) از محصولات جانبی جدا شده و به واحدی دیگر برای ترکیب با پروپیلن ارسال می گردد. جریان محصولات جانبی که حاوی بنزیل الکل و استوفنون است از بستر کاتالیستی عبور کرده، آب گیری[۴۲] شده و استایرن تولید می شود. پس از آن استایرن به ستون های تقطیر ارسال می گردد. جریان پسماند که حاوی استوفنون، پس ماند کاتالیست ها و پس ماند های دیگر است برای تصفیه به واحد تصفیه ی هیدروژنی ارسال می گردد و هیدروژن تحت فشار از آن عبور داده می شود. در این مرحله استوفنون به متیل بنزیل الکل تبدیل می گردد و به واحد بازیابی ارسال می شود. محصول اصلی واکنش اکسیداسیون که اتیل بنزن هیدرو پراکسید است با پروپیلن در حضور کاتالیست ها و تحت فشار ترکیب می شود و پروپیلن اکسید و استوفنون تولید می گردد. پس از انجام واکنش، فشار کاهش یافته و پسماند پروپیلن و دیگر ترکیباتی که نقطه جوش پایین دارند طی فرآیند تقطیر جداسازی می شوند. استوفنون تولید شده در این واحد نیز به بخش آب گیری برگشت داده می شود. (environmental protection agency)سهم هر روش در تولید این ماده:

۸۵% از اتیل بنزن به روش هیدروژن گیری از اتیل بنزن و ۱۵% از آن به روش هیدروپراکسیداسیون تولید می شود. (environmental protection agency)


نحوه بسته­ بندی و عرضه استايرناستايرن در بشكه هاي ۲۲۰ ليتري فلزي عرضه مي گردد.


فهرست واژگان


 1. styrene-acrylonitrile (SAN)
 2. acrylonitrile-butadiene-styrene (ABS)
 3. styrene-butadiene rubber (SBR)
 4. styrene-butadiene latex
 5. unsaturated polyester resins
 6. Food and Drug Administration (FDA)
 7. Agency for Research on Cancer (IARC)
 8. Nnonane
 9. Cyclooctane
 10. isopropyl-cyclohexane
 11. ۱-nonene
 12. Acrylonitrile
 13. butadiene
 14. acrylonitrile-butadiene-styrene copolymer
 15. styrene-acrylonitrile copolymer
 16. styrene-maleic anhydride copolymer
 17. storesin distillion
 18. cinnamic acid
 19. potassium
 20. vanadium
 21. tungsten
 22. cerium
 23. chromium
 24. molybdenum
 25. catalytic dehydrogenation of ethylbenzene
 26. ferric oxide
 27. Cr2O3
 28. potassium oxide
 29. isothermal
 30. adiabatic
 31. Lummus
 32. Fina
 33. Tar
 34. hydroquinone
 35. ethylbenzene hydroperoxide
 36. propylene oxide
 37. α-methylphenyl carbinol
 38. ۱- phenyl ethanol
 39. [۳۵] ۴-tert-Butylcatechol
 40. Ethylbenzylalcohol
 41. Acetophenone
 42. dehydrated