نرمال بوتانول N-Butanol HSCode:29121300 - شرکت حلال تجارت آپادانا

چکیده‌ها، خلاصه‌ای اختیاری از نوشته شماست، می‌توانید از آن در پوسته‌ی سایت خود استفاده کنید. درباره‌ی چکیده‌ها بیشتر بخوانید.

هر وقت فکر می کنید نیاز به کمک دارید ما در کنار شما هستیم تماس با پشتیبانی

بررسی مهم

  • نوع محصول : مایع
  • قابلیت اشتعال: دارد
  • خطر مرگ : متوسط

دریافت MSDS

MSDS

مقایسه محصول

ثبت سفارش و صدور پیش فاکتور

راهنمای ثبت سفارش

با تشکر از شما ثبت سفارش با موفقیت انجام شد

برای پیگیری وضعیت سفارش و پرینت پیش فاکــــتور صـــادر شده لطفا کد رهــگیری فوق را یاداشت نمایید.

با استفاده از کد رهگیری می توانید:
  • سفارش خود را کنسل کنید
  • وضعیت سفارش خود بررسی نمایید.
  • پیش فاکتور موقت و یا فاکتور نهایی آنلاین را دریافت نمایید.
وضعیت موجود نمی باشد

لطفا تمامی فیلد های فرم سفارش را پر نمایید !

موجودی در انبار : صفر

توضیحات عمومی نرمال بوتانول


N-BUTANOL

کد تعرفه گمرکی :                                 ۲۹۰۵۱۳۰۰

کد آیسیک :                                      ۲۴۱۱۵۱۲۵۸۷

فرمول مولکولی:

C4H10O  یا  CH3(CH2)3OH   یا   CH3CH2CH2CH2OH   یا   C4H9OH

CAS number :                         ۳-۳۶-۷۱

نام­های متداول دیگر:

بوتال الکل Butalcohol ، یک بوتانول ۱-Butanol ، بوتیل الکل Butyl alcohol ، بوتیل هیدرات Butyl hydrate ، بوتیلیک الکل Butylic alcohol ، بوتیرال الکل Butyralcohol ، بوتیریک الکل Butyric alcohol ، بوتیریل الکل Butyryl alcohol ، نرمال بوتیل الکل n-Butyl alcohol ، یک هیدروکسی بوتان ۱-Hydroxybutane ، نرمال پروپیل کربینول n-Propylcarbinol ، بوتیل هیدروکسید Butyl hydroxide ، پروپیل متانول Propylmethanol ، متیلول پروپان Methylolpropane ، نرمال بوتان یک اُل n-Butan-1-ol ، بوتانولو Butanolo

کاربرد بصورت خلاصه:در سنتر ترکیبات آلی مانند استرها، نرمال بوتیل استات، آمینو رزین ها، پلیمرها، تولید پلاستیک، روغن ترمز،  سورفکتانت ها یا مواد فعال سطحی[۱]، محصولات مراقبت ناخن، عطر، لوازم آرایشی، مواد پاک کننده، و به عنوان حلال در تولید رنگ ها، پوشش دهنده ها، جوهرهای چاپ، لاک های جلادهنده، استخراج روغن، واکس و لاستیک نیز نقش دارد. از این حلال در چین به عنوان یک طعم دهنده غذایی مجاز و لکه براستفاده می شود.

(pubchem) (solventis) (chemicalbook)

خصوصیات فیزیکی شیمیایی نرمال بوتانولرنگ، بو، حالت فیزیکی و خصوصیات فیزیکی معروف:


یک مایع بی رنگ، با بویی قوی و مشخص ( بوی تند الکل )، فراریت اندک و اشتعال پذیری زیاد است. نرمال بوتانول طعمی شبیه به موز داشته و به وسیله ی تخمیر گلوکز و کربوهیدرات ها به طور طبیعی تولید می شود. بوتانول حلال گروه خاصی از پلاستیک ها، لاستیک ها و پوشش دهنده هاست.

(pubchem) (solventis)

حلالیت در حلالهای دیگر و آب:

انحلال پذیری در آب :                                                    (mg/l  at  ۲۵˚C )           ۶۳۲۰۰

انحلال پذیر در الکل ها مانند اتانول، اترها مانند اتیل اتر، استون، بنزن، گلایکول ها و هیدروکربن ها

جهت دانلود فايل آزئوتروپهاي نرمال بوتانول كليك كنيد

شرکت­های تولیدکننده نرمال بوتانول


تولیدکنندگان ایرانی:

این حلال توسط پتروشیمی شازند به ظرفیت ۵۰۰۰ تن و یک واحد خصوصی به ظرفیت ۶۵۰۰ تن تولید می شود.


تولیدکنندگان خارجی:

آمریکا، ژاپن، عربستان، مالزی، چین، آفریقای جنوبی، بلژیک، فرانسه، روسیه، لهستان، هلند و سنگاپور


 

ميزان واردات و صادرات نرمال بوتانول (كد تعرفه گمركي ۲۹۰۵۱۳۰۰)؛کاربردهای نرمال بوتانولصنایع مصرف­ کننده نرمال بوتانول به ترتیب میزان مصرف:

۱)     صنعت نساجی : از آن به عنوان یک حامل در رنگ آمیزی و هم چنین به عنوان یک افزودنی در حمام های ریسندگی به منظور افزایش سطح پلیمراستفاده می شود. (Opes)

۲)     آرایشی  بهداشتی :  در تولید لوسیون های قبل و بعد از اصلاح و محصولات مراقبت از ناخن کاربرد دارد. هم چنین به عنوان یک حلال استخراجی در استخراج اسانس های روغنی کاربرد دارد. (chemicalbook)

۳)     صنایع شیمیایی : در سنتز بوتیل استرها[۲] مانند بوتیل استات[۳]، بوتیل اترها مانند اتیلن گلایکول مونو بوتیل اتر[۴]، دی و تری اتیلن گلایکول مونوبوتیل اتر[۵]، بوتیر آلدهید[۶]، بوتیریک اسید[۷]، بوتیل آمین[۸]، بوتیل لاکتات[۹] بوتیل اتر استات ها[۱۰]، دی بوتیل فتالات[۱۱] ، بوتیل آکریلات[۱۲]، دی بوتیل سباسات[۱۳] و بوتیل زانتات[۱۴] نقش داشته و در آزمایش های کروماتوگرافی نیز نقش معرف را ایفا می کند. (chemicalbook)   (IPCS INCHEM)

۴)     صنعت پلاستیک : در این صنعت در تولید پلاستیک های پیروکسیلین[۱۵]  از این حلال برای محلول ساختن پیروکسیلین استفاده می شود. در تولید پلاستیک های نرمال بوتیل فتالیک اسید[۱۶]، دی کربوکسیلیک اسیدهای آلیفاتیک[۱۷] و فسفریک اسید[۱۸] نیز کاربرد دارد.   (Jr Gustavus J Esselen, 1931)  (IPCS INCHEM) (chemicalbook)

۵)     صنعت رنگ : بوتیل آکریلات یکی از ترکیبات بسیار پرکاربرد در تولید رنگ های پایه آب ساختمانی، به وسیله ی نرمال بوتانول تولید می شود. هم چنین از آن برای تولید رزین های ملامین[۱۹]، جلادهنده های اپوکسی[۲۰]، رقیق سازی رنگ دانه ها و نیز به عنوان افزودنی در رنگ های آلکیدی و حلال پوشش دهنده ها استفاده می شود. (ICIS, 2010) (ARPADIS) (OLADE)

۶)     صنعت کشاورزی : از این ترکیب به عنوان یک عامل واسطه در علف کش های ۲و۴- دی کلروفنوکسی بوتیل استر[۲۱]، بوتاکلر[۲۲]، فلوآزیفوپ[۲۳] و فلوآزیفوپ پارا بوتیل[۲۴] استفاده می شود. (chemicalbook)

۷)     صنعت دارو : این الکل به عنوان یک حلال استخراجی در تولید داروهای هورمونی، آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها مورد استفاده قرار می گیرد. (chemicalbook)

۸)     صنعت خودرو : از آن به عنوان یک افزودنی در ضد یخ ها و بنزین برای جلوگیری از یخ زدن کاربراتور استفاده می شود. از آن به عنوان یک بیوسوخت جایگزین بیواتانول نیز استفاده می شود. (NCBI)


فرايند  تولید نرمال بوتانولروش­های مختلف تولید:


۱)      تولید بوتانول با استفاده از بیواتانول :

اولین مرحله در این روش آب گیری از اتانول است. اتانول کاملا خشک به وسیله ی استون و در حضور کاتالیست آلومینیوم ایزوپروپانولات[۲۵] طی واکنش تراکم آلدولی[۲۶] اکسید شده و استالدهید به علاوه ايزوپروپيل الكل تولید می شود. به دلیل فراریت بالای استالدهید، برای جداسازی آن از اتانول واکنش نداده و ایزوپروپانول تولید شده، از تقطیر جز به جز استفاده می شود. در مرحله ی بعد استالدهید در محیط قلیایی کندانس شده و کروتون آلدهید[۲۷]  و آب تولید می شوند. پس از آب گیری از محصول، کروتون آلدهید در حضور کاتالیست تیتانیوم[۲۸] یا آلومینیوم ایزوپروپانولات هیدروژن دار شده و نرمال بوتانول حاصل می گردد. برای تصفیه ی محصول، از ایزوپروپانول مرحله قبل استفاده می شود. مزیت این روش داشتن مراحل کم و سرعت تولید بالا است.

(OLADE) (NCBI) (Beata Kolesinska, 2019)


۲)      فرآیند اوکسو سنتز پروپیلن[۲۹] :

 خوراک این واحد (پروپن) در فرآیند اوکسو سنتز شرکت کرده و بوتانال (بوتیر آلدهید[۳۰] ) تولید می شود و طی فرآیند هیدروژن دار شدن کاتالیستی به نرمال بوتانول تبدیل می گردد. کاتالیست های شرکت کننده در این واکنش معمولا کبالت و روبیدیوم هستند. (OLADE) اين روش در پتروشيمي شازند جهت توليد بوتانول استفاده مي شود.


۳)      فرآیند تخمیر :

یکی از فرآیندهای تخمیر که تحت عنوان [۳۱]ABE  شناخته می شود، فرآیند تخمیر گلوکز و یا نشاسته با استفاده از باکتری کلوستریدیوم[۳۲] است. از معایب این روش تولید محصولات جانبی و تولید مقادیر کمی از محصول اصلی است.
نحوه بسته ­بندی و عرضه نرمال بوتانولبوتانول پتروشيمي شازند در بصورت فله در تانكر هاي كربن استيل قابل عرضه است

فهرست واژگان[۱]– surfactants : ترکیباتی آلی که به وسیله ی جذب سطحی فصل مشترک آب – هوا، کشش سطحی آب را کاهش می دهند. [۲]– butyl esters

[۳]– butyl acetate [4]– ethylene glycol monobutyl ether [5]– di- and triethylene  glycol  monobutyl  ether [6]– butyraldehyde [7]– butyric acid [8]– butyl-amine [9]– butyl lactate [10]– Butyl ether acetates [11]– dibutyl phthalate [12]– butyl acrylate [13]– dibutyl sebacate [14]– butyl  xanthate [15]– pyroxylin  plastics [16]– n-butyl plasticizers of phthalic acid [17]– aliphatic dicarboxylic acid [18]– phosphoric acid [19]– melamine resin [20]– epoxy varnish [21]– (2,4-dichlorophenoxy), butyl ester یا ۲,۴-D butyl ester [22]– butachlor [23]– fluazifop [24]– fluazifop P butyl [25]–  aluminum isopropanolate

[۲۶]– aldol condensation : واکنشی تراکمی است بین یک انول (یا یون انولات) و یک گروه کربونیل که منجر به تشکیل یک β-هیدروکسی آلدهید یا β-هیدروکسی کتون می‌شود که پس از آبگیری، یک انون می‌دهد.

[۲۷]– Crotonaldehyde [28]– titanium isopropanolate [29]– Oxo-synthesis of propylene : فرآنید اوکسوسنتز یک فرآیند صنعتی برای تولید آلدهیدها از آلکن ها است.

[۳۰]– butyraldehyde [31]– Acetone Butanol Ethanol [32]– Clostridium