صنعت پتروشیمی

معرفی مختصری از هر پتروشیمی به همراه لیست محصولات تولیدی را در اختیارتان قرار داده ایم؛

“پتروشیمی شازند اراک”

این مجموعه در سال ۱۳۶۳ به مساحت ۵۲۳ هکتار در اراک تاسیس شده و در سال ۱۳۷۱ به مالکیت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ( و بانک)، شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز، پتروشیمی و تامین ( تاپیکو ) و صندوق بازنشستگی کشوری به بهره برداری رسیده است.  خوراک های ورودی به مجتمع شامل نفتای سبک و سنگین، آمونیاک، پروپیلن و گاز طبیعی است که از مجتمع های داخل کشور مانند پالایشگاه های اراک و اصفهان و شرکت ملی گاز ایران تامین می گردند.

لیست محصولات :

اتیلن، پروپیلن، نفت کوره، پارافین کلره، برش چهار کربنه، پلی پروپیلن، بوتن ۱، هیدروکربورهای هیدروژنه، پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک خطی، بوتادین یک و سه، پلی بوتادین رابر( PBR )، اکسید اتیلن، اتیلن گلایکول ها ( منو اتیلن گلیکول، دی اتیلن گلیکول و تری اتیلن گلیکول)، اسید استیک، وینیل استات، اتانول آمین ها (منو اتانول آمین، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین)، دو اتیل هگزانول و بوتانول ها (نرمال بوتانول و ایزو بوتانول) و اتوکسیلات ها ( نو نیل فنل اتوکسیله، فتی الکل اتوکسیله، پلی اتیلن گلیکول و …)

“پتروشیمی اروند” 

این مجموعه در سال ۱۳۷۹ به مساحت ۱۰۸ هکتار در سایت ۳ منطقه ویژه اقتصادی بندر امام تاسیس و در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسیده است. مالکیت این مجموعه با شرکت پتروشیمی خلیج فارس (۷۹%)، صندوق بازنشستگی شرکت ملی نفت ایران (۲۰%) با شرکت توسعه نفت و گاز پارسیان (۱%) است. این شرکت شامل واحدهایSalt Washing ، کلر آلکالی (CA)، اتیلن‌دی‌کلراید و وینیل‌کلراید مونومر( EDC/VCM )، پی‌‌وی‌سی سوسپانیون و امولسیون (SPVC/EPVC) و واحد سرویس‌های جانبی (CF) شامل واحد تفکیک هوا (ASU)است. خوراک های ورودی به مجتمع اتیلن، نمک، اسید کلریدریک و آب بدون املاح (DM) است که از پتروشیمی کارون، پتروشیمی فجر و دیگر واحدهای داخلی تامین می گردند. شرکت پتروشیمی اروند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زنجیره PVC در منطقه خاورمیانه و تولید کننده انحصاری گریدهای EPVC  است. دارا بودن بالاترین ظرفیت تولید لاستیک در کشور و نیز توانایی تولید گریدهای خاص SPVC شامل Medical Grades از ویژگی‌های خاص آن است.

لیست محصولات :

PVC (سوسپانسیون)، PVC (امولسیون)، اتیلن دی کلراید ( EDC )، وینیل کلراید منومر ( VCM )، کلر، سود سوز آور ( سدیم هیدروکسید یا کاستیک سودا) و آب ژاول ( هیپوکلرید سدیم)

“پتروشیمی لرستان”

این مجموعه در سال ۱۳۸۸ به مساحت ۱۳۰ هکتار در خرم آباد تاسیس و در سال ۱۳۹۲ به مالکیت شرکت پتروشیمی باختر به بهره برداری رسیده است. خوراک ورودی به مجتمع اتیلن است که توسط خط لوله اتیلن غرب تامین می گردد.

لیست محصولات :

پلی اتیلن سبک خطی ( LLDPE )، پلی اتیلن سنگین خطی ( HDPE ) و بوتن-۱