2- اتیل هگزانول پتروشیمی شازند، بشکه و فله 2-Ethyl Hexanol

چکیده‌ها، خلاصه‌ای اختیاری از نوشته شماست، می‌توانید از آن در پوستهٔ سایت خود استفاده کنید. دربارهٔ چکیده‌ها بیشتر بخوانید.

هر وقت فکر می کنید نیاز به کمک دارید ما در کنار شما هستیم تماس با پشتیبانی

بررسی مهم

  • نوع محصول : مایع
  • قابلیت اشتعال: دارد
  • خطر مرگ : کم

دریافت MSDS

MSDS

مقایسه محصول

ثبت سفارش و صدور پیش فاکتور

راهنمای ثبت سفارش

با تشکر از شما ثبت سفارش با موفقیت انجام شد

برای پیگیری وضعیت سفارش و پرینت پیش فاکــــتور صـــادر شده لطفا کد رهــگیری فوق را یاداشت نمایید.

با استفاده از کد رهگیری می توانید:
  • سفارش خود را کنسل کنید
  • وضعیت سفارش خود بررسی نمایید.
  • پیش فاکتور موقت و یا فاکتور نهایی آنلاین را دریافت نمایید.
وضعیت موجود نمی باشد

لطفا تمامی فیلد های فرم سفارش را پر نمایید !

موجودی در انبار : صفر

توضیحات عمومی۲-Ethyl Hexanol

کد تعرفه گمرکی :                                                                  ۲۹۰۵۱۶۱۰

کد آیسیک :                                                                       ۲۴۱۱۵۱۲۵۹۲

فرمول مولکولی:                                                                      C8H18O

CAS number :                                                                      ۱۰۴-۷۶-۷


کاربرد بصورت خلاصه:


از آن در تولید برخی استرها مانند دی اکتیل فتالات[۱]، رزین، روغن های گیاهی و حیوانی، مشتقات نفتی، واکس، حشره کش، پوشش دهنده ها، اتوکسیلات ها، چسب ها، رنگ ها، طعم دهنده ها، عطرها، استخراج فلزات سنگین استفاده شده و در روغن های روان کننده به منظور کاهش ویسکوزیته و نقطه انجماد کاربرد دارد.


خصوصیات فیزیکی شیمیایی دو اتيل هگزانول؛رنگ، بو، حالت فیزیکی و خصوصیات فیزیکی معروف:


دو اتيل هگزانول یک مایع بی رنگ ( در صورت اکسید شدن هوه ای تیره می شود ) با بویی معطر است که به وسیله اتصال یک گروه اتیل در موقعیت ۲ مولکول هگزانول تشکیل شده است. ۲-اتیل هگزانول به صورت طبیعی در دانه ذرت، تنباکو، روغن زیتون، چای، برنج، انگور و ذغال اخته یافت می شود. تماس با آن ممکن است سبب تحریک پوست، چشم ها و غشاهای مخاطی شده و به قرنیه آسیب بزند. استنشاق بیش از حد بخارات آن موجب تحریک سیستم تنفسی و سیستم عصبی مرکزی می شود.


حلالیت دو اتيل هگزانول در حلالهای دیگر و آب:


انحلال پذیری در آب :                                                 (mg/l  at  ۲۵˚C ) 880

انحلال پذیر در الکل ها، اترها، کتون ها، آلدهیدها، گلایکول ها، هیدروکربن های آلیفاتیک و آروماتیک


شرکت­های تولید کننده دو اتيل هگزانول؛

 تولیدکنندگان ایرانی:


پتروشیمی شازند


تولیدکنندگان خارجی:


امارات، هند، ترکیه، آلمان، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، سنگاپور، کره، برزیل، بلژیک، انگلستان، روسیه، مکزیک، کانادا، سنگاپور، آرژانتین، چین


ميزان واردات و صادرات  دو اتيل هگزانول (كد تعرفه گمركي ۲۹۰۵۱۶۱۰)؛نمودار آمار واردات صادرات 2-اتیل هگزانول 1391-1398

کاربردهای دو اتيل هگزانول؛


صنایع مصرف ­کننده این حلال به ترتیب میزان مصرف:


۱) صنایع شیمیایی : از کاربردهای حلال دو اتیل هگزانول، سنتز دی استر بیس ۲- اتیل هگزیل فتالات[۲] ، بیس ( ۲-اتیل هگزیل) آدیپات[۳]، سباکات ها[۴] ( مانند دی اکتیل سباکات[۵] و دی– ۲- اتیل هگزیل سباکات[۶] )، گلیسیدیل اتر[۷]  ( طی واکنش ۲-اتیل هگزانول با اپی کلروهیدرین[۸] و سدیم هیدروکسید تولید می شود و به عنوان یک رقیق کننده در رزین های اپوکسی کاربرد دارد )، اتوکسیلات ها[۹] ( از واکنش دو اتیل هگزانول و اتیلن اکسید حاصل می شود ) و تولید روان کننده های دی اکتیل فتالات[۱۰] است که در تولید فرآورده های پلی وینیل کلراید[۱۱] کاربرد دارند.


۲) صنعت رنگ : از آن به عنوان یک عامل توزیع کننده در خمیر کردن رنگ دانه ها استفاده می شود. ۲-اتیلوهگزیل متاکریلات[۱۲] که عنوان یک عامل فرم دهنده ی پوشش دهنده ها[۱۳]استفاده می شود، برگرفته حلال ۲-اتیل هگزانول است.


۳) صنعت پلاستیک : این حلال به عنوان یک عامل واسطه در تولید پلاستیسایزرها[۱۴] و پلیمرهای متراکم[۱۵] کاربرد دارد. هم چنین استرهای این حلال با دی کربوکسیلیک اسیدها[۱۶] به عنوان پلاستیسایزر برای سنتز رزین ها و لاستیک استفاده می شوند. براي مثال از واكنش دو اتيل هگزانول با فتاليك انيدريد ماده اي به نام دي اوكتيل فتالات يا به اختصار DOP‌ بدست مي آيد كه به عنوان پلاستيسايزر PVC‌ مورد استفاده قرار مي گيرد.


۴) صنعت کشاورزی : در تولید علف کش های فنوکسی[۱۷] مانند ۲و۴-دی کلروفنوکسی اتیل هگزیل استر[۱۸] که برای از بین بردن علف های هرز استفاده می شود، یکی از ترکیبات به کار رفته دو اتیل هگزانول است.


۵) صنعت نساجی : از ۲-اتیل هگزانول به عنوان یک عامل مرطوب کننده و برای سنتز ۲-اتیل هگزیل آکریلات استفاده می شود که در اصلاح پلی استرهای آکریلیک و متاکریلیک[۱۹] کاربرد دارد.


۶) صنعت روغن : صنایع تولید کننده ی روغن های گیاهی و چربی های حیوانی در فرايند هاي استخراج روغن از حلال دو اتیل هگزانول استفاده می کنند.


۷) صنعت نفت : این حلال برای افزایش عدد ستان[۲۰]  قابليت افزودن به گازوئيل دارد.


۸) صنعت عطرسازی : در تولید رایحه های طبیعی گل ها ( رایحه های ملایم و سبک) کاربرد دارد.


۹) صنعت چسب : ۲- اتیل هگزیل آکریلات[۲۱] که در تولید چسب های اکریلات استفاده می شود، به وسیله ی ۲- اتیل هگزانول سنتز می شود.


فرايند توليد دو اتيل هگزانول؛حجم تولید سالیانه این ماده در سالهای اخیر:


این حلال در حال حاضر تنها به میزان ۴۵۰۰۰ تن توسط پتروشیمی شازند تولید می شود.


روش­های مختلف تولید دو اتيل هگزانول:


۱)     تراکم آلدولی نرمال بوتیرآلدهید :


در این فرآیند ابتدا واکنش تراکم آلدولی در فاز گاز در راکتور و در حضور کاتالیست های نیوبیم[۲۲]، تانتالیوم[۲۳] و اکسید تنگستن[۲۴] بر پایه ی سیلیکا انجام شده و ۲-اتیل ۲- هگزانال[۲۵] تولید می شود. واکنش هیدروژن دارشدن کاتالیستی ۲-اتیل ۲-هگزانال منجر به سنتز ۲-اتیل هگزانول می شود.۲)     هیدروژن دار شدن ۲- اتیل ۳- پروپیل آکرولئین[۲۶] :


در این فرآیند ۲-اتیل۳-پروپیل آکرولئین در حضور کاتالیست وینیل پیروات هیدرات[۲۷] در دمای c ˚ ۱۵۵ ، فشار bar 4/4 و شدت جریان هیدروژن ml/min 4/192 هیدروژن دار شده و ۲-اتیل هگزانول سنتز می شود.


تولید 2- اتیل هگزانول


۳)     سنتز با استفاده از پروپن :


ابتدا پروپن ( C3H6 ) با کربن مونوکسید و هیدروژن در حضور کاتالیست فاز آبی رودیم[۲۸] و تری آریل فسفین سولفونه شده[۲۹] در دمای c ˚ ۱۴۰-۵۰ و فشار Mpa 30-  ۱/۰ وارد واکنش شده و محصول واکنش در فرآیند تراکم آلدولی شرکت می کند. حاصل این مرحله تولید ۲-اتیل هگزنال[۳۰] است. این محصول یکبار در فاز گازی و سپس در فاز مایع در حضور کاتالیست هیدروژن دارشده و دو اتیل هگزانول حاصل می شود.


نحوه بسته­ بندی و عرضه دو اتيل هگزانول؛


دو اتيل هگزانول در بشكه هاي ۲۲۰ ليتري فلزي و پلي اتيلني قابل عرضه است


فهرست واژگان


[۱]–  dioctylphthalate [2]– diester bis(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP) [3]– Bis(2-ethylhexyl) adipate ( DEHA ) [4]– sebacates [5]– Dioctyl sebacate [6]– di-2-ethylhexyl sebacate [7]– glycidyl ether [8]– epichlorohydrin [9]– ethoxylates [10]– dioctyl phthalate (DOP) [11]– polyvinyl chloride (PVC) [12]– 2-ethylohexyl methacrylate [13]– coating-forming agent

[۱۴]– plasticizers : یک ماده ( به طور معمول یک حلال ) است که به رزین های مصنوعی به منظور کاهش شکنندگی، افزایش انعطاف پذیری و پلاستیسیته افزوده می شود.

[۱۵]– condensation polymers [16]– dicarboxylic acids [17]– phenoxy herbicides [18]– 2,4-dichlorophenoxy ethyl hexyl ester [19]– acrylic and methacrylic polyesters

[۲۰]– Cetane number : یک معیار اندازه‌گیری برای نشان دادن زمان تاخیر احتراق سوخت در موتورهای دیزل است.

[۲۱]۲-Ethylhexyl Acrylate [22]– niobium [23]– tantalum [24]– tungsten oxide [25]–  ۲-ethylhex-2-enal or 2-ethyl-2-hexanal [26]–  ۲-ethyl-3-propylacrolein (EPA) [27]– vinylpyruvate hydratase catalyst [28]– Rhodium [29]– sulfonated triaryl phosphine [30]–  ۲-ethyl hexenal