هر وقت فکر می کنید نیاز به کمک دارید ما در کنار شما هستیم تماس با پشتیبانی

بررسی مهم

 • نوع محصول : مایع
 • قابلیت اشتعال: دارد
 • خطر مرگ : زیاد

دریافت MSDS

MSDS

مقایسه محصول

ثبت سفارش و صدور پیش فاکتور

راهنمای ثبت سفارش

با تشکر از شما ثبت سفارش با موفقیت انجام شد

برای پیگیری وضعیت سفارش و پرینت پیش فاکــــتور صـــادر شده لطفا کد رهــگیری فوق را یاداشت نمایید.

با استفاده از کد رهگیری می توانید:
 • سفارش خود را کنسل کنید
 • وضعیت سفارش خود بررسی نمایید.
 • پیش فاکتور موقت و یا فاکتور نهایی آنلاین را دریافت نمایید.
وضعیت موجود می باشد

لطفا تمامی فیلد های فرم سفارش را پر نمایید !

موجودی در انبار : 100 بشكه

          توضیحات عمومی استون 

ACETONE

کد تعرفه گمرکی :                      ۲۹۱۴۱۱۰۰

کد آیسیک :                          ۲۴۱۱۵۱۲۶۲۵

فرمول مولکولی:                      CH3COCH3

CAS number :                            ۱-۶۴-۶۷

نام­های متداول دیگر:

دو پروپانون ۲-propanone ، دی متیل کتون Dimethyl Ketone ، بتا کتوپروپان Beta-Ketopropane ، متیل کتون Methyl ketone ، دی متیل فرمالدهید  Dimethylformaldehyde ، پیرواستیک اتر Pyroacetic ether ، دی متیل کتال Dimethylketal ، کتون پروپان Ketone propane ، دی- استون d-acetone ، دی متیل ستون dimethylcetone ، ایزوپروپانال isopropanal ، ساستون  Sasetone و متیل متیل کتون methyl methyl ketone

کاربرد بصورت خلاصه:

استون یک مایع بی رنگ است که به عنوان حلال، تمیز کننده ی تجهیزات، چسب ها و اپوکسی ها، تمیز کننده ی میکرومدارها و قطعات الکترونیکی و ضدعفونی کننده از آن استفاده می شود. استون در تولید لاک پاک کن ها، فیبر، پلاستیک های آکریلیک که از آن ها در وسایل روشنایی، شیشه ها و نمایشگرها استفاده می شود، تولید باروت بی دود، دارو و دیگر ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

فلزات پیش از رنگ شدن به وسیله ی استون چربی زدایی می شوند و لکه های دائمی قابلیت تمیز شدن با استون را دارند. در فرمولاسیون تینر فوری که در نقاشی خودرو و چوب کاری مبلمان استفاده می شود، استون به کار رفته است.  (chemical safety facts)

حدود یک سوم از استون تولید شده ی جهانی به عنوان حلال و یک چهارم آن به عنوان استون سیانوهیدرین[۱] استفاده می شود. 

استون حلالی بسيار خوبي برای رزین های نیتروسلولوز، سلولز استات، سلولز اترها، لاستیک کلره، اکثر رزین های طبیعی، پلی وینیل استات، پلی آکریلات ها، رزین های آلکیدی و تعدادی از رزین های مصنوعی دیگر می باشد. استون همچنین حلال مناسبی برای چربی ها، روغن ها و نرم کننده های معمولی است. فروش استون كمهو


خصوصیات فیزیکی شیمیایی استونرنگ، بو، حالت فیزیکی و خصوصیات فیزیکی معروف:

استون یک مایع بی رنگ، فرار، یک حلال آتش گیر  با ویسکوزیته ی کم، دارای رایحه ی خوش شبیه به بوی میوه ها و ساده ترین نماینده ی کتون هاست که به صورت طبیعی در گیاهان، درختان، جنگل ها وگاز های آتش فشانی یافت می شود و در گاز خروجی از اگزوز ماشین ها، دود سیگار و مکان های دفن زباله حضور دارد. در دماهای پایین و فشارهای بالا این حلال به شکل جامد ظاهر می شود. استون از گروه کتون هاست که یک گروه کربونیل به دو هیدروکربن متصل شده است.  و طی فرآیند کتواسیدوز تولید می شود.

استون ابتدا در قرون وسطی توسط کیمیاگران کشف شد و آن را روح زحل نامیدند و سپس در سال ۱۸۳۳ یک شیمیدان فرانسوی آن را استون نام نهاد. (world of chemicals) این حلال با کلر[۲]، برم[۳]، نیتریک اسید[۴]، سولفوریک اسید[۵] و تری کلرومتان[۶] ناسازگار است و باید دور از یکدیگر نگهداری شوند.   (new world encyclopedia) فروش استون كمهو

 مقادیر کمی از استون به طور طبیعی در بدن توسط چربی ها تولید می شود و ممکن است مقادیری از آن در ادرار و خون افراد دیابتی یافت شود.

استنشاق استون مضر بوده و ممکن است باعث آسیب به سیستم گوارشی و کبد شود.

تنفس مقادیر متوسط تا زیاد استون سبب سوزش چشم، گوش، گلو و ریه ها شده و سرما خوردگی، گیجی، حالت تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب و بیهوشی کوتاه مدت و گاها کما در پی دارد.

حلالیت در حلالهای دیگر و آب:

انحلال پذیری در آب : استون از جمله حلال هایی است که به طور کامل در آب حل می­شود.

انحلال پذیر در اتانول، اتر، بنزن، متانول، دی اتیل اتر، کلروفرم، دی متیل فرمامید

جهت دانلود فايل آزئوتروپهاي استون كليك كنيد

شرکت­های تولیدکننده استون تولیدکنندگان ایرانی:

مجموعا ۸ واحد خصوصی در حال تولید استون بصورت فرايند بازيافت و يك شركت توليد كننده هستند.

تولیدکنندگان خارجی:

بلژیک، اسپانیا، کره جنوبی، عربستان صعودی، سنگاپور، تایلند، فنلاند، آلمان، فرانسه، اسپانیا، روسیه، آمریکا و آفریقای جنوبی از تولیدکنندگان این حلال هستند.


ميزان واردات و صادرات استون (كد تعرفه گمركي ۲۹۱۴۱۱۰۰)؛

بازار مصرف استون، تحلیل قیمت جهانی استون؛

استون که با نام های دی متیل کتون و پروپانون نیز شناخته می شود، یک حلال شیمیایی آلی، بی رنگ، قابل اشتعال و فرار است که به دلیل انحلال پذیری خوب در حلال های دیگر در صنعت داروسازی به صورت گسترده استفاده می شود. استون کوچکترین و ساده ترین کتون است که به طور منظم برای تمیز کردن خانه ها، واحدهای تجاری و آزمایشگاه ها استفاده می شود. در صنعت داروسازی برای  حل کردن مواد شیمیایی در داروها، تنظیم کردن چگالی موثر و ویسکوزیته ی محلول از استون استفاده می شود. استون و فنول محصولات مشترک حاصل از کیومن هستند به گونه ای که به ازای هر تن فنول، تقریبا نیم تن استون تولید می شود.

کیومن خود حاصل واکنش بنزن و پروپیلن در حضور کاتالیست زئولیت یا کاتالیست های مبتنی بر اسید فسفریک است. از استون برای تولید متیل متاکریلات (MMA)، متاکریلیک اسید و بیس فنول آ (BPA) استفاده می شود که از عمده ترین کاربردهای این ماده هستند. هم چنین از این ماده به عنوان یک پاک کننده ی فعال در مقیاس صنعتی، آزمایشگاهی و خانگی استفاده می شود. در تولید برخی از ترکیبات شیمیایی دیگر مانند دی استون الکل، متیل ایزوبوتیل کتون (MIBK)، ایزوفورون و … نیز از استون استفاده می شود. از متیل متاکریلات در تولید رزین و پلاستیک متاکریلات، چراغ های عقب، لنزها و شیشه های عینک، داشبورد و تجهیزات خودرو، چسب ها، پوشش دهنده ها، محصولات ناخن، رنگ ها، کف پوش ها، علایم ترافیکی، خط کشی های عابر پیاده، شیشه های خودرو، پوشش دهنده های بیرونی خودرو(به دلیل مقاومت خوب در برابر آب و هوا و خراش) و لوازم خانگی استفاده می شود.

میزان تقاضا برای حلال استون به مقدار زیادی وابسته به رشد صنایع مصرف کننده ی آن مانند صنعت پارچه، الکترونیک، محصولات خود مراقبتی، داروها، تمیز کننده ها و پتروشیمی وابسته است. در صنعت آرایشی بهداشتی استون یکی از رایج ترین حلال ها در لاک پاک کن ها و تمیزکننده ها است. خواص فیزیکی مطلوب استون از جمله نقطه جوش پایین و امتزاج پذیری آن در آب باعث افزایش استفاده از این محصول و به تبع موجب تقویت بازار جهانی این محصول می شود. در چند سال اخیر افزایش تقاضا برای استون تولید کنندگان را مجبور به ارتقا دادن تجهیزات و افزایش ظرفیت تولید کرده است. این تولید مازاد در سال های اخیر باعث افزایش قیمت ها شد و انتظار می رود این روند هم چنان ادامه داشته باشد.

بیس فنول آ یکی از صنایع نهایی مصرف کننده ی استون است که از آن به عنوان یک ماده ی اولیه ی خطی در تولید رزین های متنوع مانند رزین های اپوکسی و پلی کربنات ها استفاده می شود. استفاده ی روز افزون از محصولات پلی کربنات در زمینه های متنوع همچون دیسک های نوری مثل سی دی و دی وی دی، در زمینه ی برق و الکترونیک برای تولید عایق ها، اتصالات و محفظه ها و در صنعت خودرو تقاضا برای بیس فنول آ را افزایش داده که خود منجر به رشد بازار استون می شود. با پیدایش تکنولوژی های جدید تقاضا برای استفاده از تجهیزات نوری نیز بیشتر شده است. علاوه بر این صنایع ساختمان سازی، اتومبیل سازی و فناوری اطلاعات (IT) از مهره های کلیدی رشد بازار این حلال هستند. پیش بینی ها گویای افزایش تقاضا برای پلی کربنات ها و در نتیجه رشد بازار بیس فنول آ خواهد بود.

 

علاوه بر این افزایش استفاده از رزین های اپوکسی برگرفته از بیس فنول آ، در تولید لوله های آب، قوطی ها و صفحات و ورقه های حرارتی به رشد بازار BPA کمک کرده که به نوبه ی خود بر رشد بازار جهانی استون تاثیر مستقیم دارد. افزون بر رزین های اپوکسی، در تولید رزین های فنولی نیز از استون استفاده می شود. از استون در فرمولاسیون عطرها، محصولات مراقبت از مو و محصولات مراقبت از پوست های چرب استفاده می شود. صنایع دارویی و آرایشی از پلی کربنات های بر پایه ی بیس فنول آ به دلیل دوام خوب، مقاومت حرارتی، سازگاری با محیط زیست، مقاومت بالا و شفافیت در تولید تجهیزات پزشکی استفاده می کنند.

بیشترین سهم بازار استون در اختیار آسیا و اقیانوسیه در حدود ۸/۴۱% است. برخی از تولیدکنندگان بین المللی به دلیل مقرون به صرفه بودن هزینه ی نیروی انسانی و زیرساخت ها، واحدهای تولیدی خود را به این منطقه منتقل کرده اند. آمریکای شمالی دومین منطقه ای است که بازار استون را در دست دارد. علت این افزایش تقاضا و تولید، سرعت رشد کانادا در زمینه های مختلف از جمله الکترونیک است. در میان کشورهای جهان ۹۰ درصد از صادرات استون از کشورهای سنگاپور، آفریقای جنوبی و کره ی جنوبی فرستاده می شوند. چین یکی از مراکز بزرگ تولید استون و یکی از مهم ترین واردکنندگان از کشورهایی مانند تایوان، تایلند و کره ی جنوبی در منطقه آسیا و اقیانوسیه است. ایالات متحده و بلژیک نیز از واردکنندگان استون به آسیا هستند.

محرک های اصلی بازار جهانی استون، افزایش تقاضا برای متیل متاکریلات (MMA)، در تولید ال سی دی ها (LCD) و به طور کلی در صنعت الکترونیک، و از سویی دیگر افزایش استفاده از بیس فنول آ (BPA) در تولید پلاستیک ها و آنتی اکسیدان ها است. در دندان پزشکی از بیس فنول آ به عنوان یک پرکننده و یا سیلانت استفاده می شود. در نمودار زیر میزان تقاضا برای استون بر اساس مهم ترین کاربردهای آن آورده شده است؛

برخی از بزرگترین تولیدکنندگان استون در مقیاس جهانی عبارتند از:

 • LG Chemical
 • Mitsubishi Chemical
 • Formosa Petrochemical and Fibre Corporation
 • Cepsa Química, S.A.
 • Honeywell International Inc.
 • Reliance Chemicals Pvt Ltd.
 • Kumho P&B Chemicals
 • Shell Chemical co.
 • Mitsui Chemicals Group
 • Versalis S.p.A.
 • DOW
 • Altivia
 • INEOS Group Holdings S.A.
 • BASF
 • SI Group, Inc.
 • Hindustan Organic Chemicals Limited

–              میانگین قیمت استون از سال ۲۰۲۱- ۲۰۱۵ :

 

بازار جهانی استون همواره در طول تاریخ با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده است، و تقاضا برای آن در کشورها و مناطق مختلف متفاوت است. آغاز پروژه های جدید در منطقه ی خاورمیانه همچون کشورهای چین و هند از عوامل تاثیر گذار بر تقاضاست. افزایش تقاضا از سوی صنایع آرایشی و تولید کنندگان محصولات خود مراقبتی و وجود مصرف کنندگان مختلف از پتروشیمی ها تا صنعت ساختمان از فاکتورهای رشد دهنده ی بازار استون هستند.

از فاکتورهای تاثیر گذار بر رشد بازار استون مقررات زیست محیطی مرتبط با استفاده از آن در صنایع مختلف است؛ در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ عدم تناسب در میان عرضه و تقاضا (واردات بیشتر از تقاضا و نیاز داخلی) موجب نوسانات زیاد قیمت استون شده و سیر نزولی برای آن رقم زده است. با وجود نوسان های زیاد قیمت در سال های ۲۰۱۹- ۲۰۱۵ و افزایش قیمت های موقتی در این زمان، میانگین قیمت ها سیر نزولی داشته و علت آن تقاضای بسیار کم آسیا و تولید و عرضه ی نسبتاکم (متناسب با تقاضا) در این منطقه بوده است.

در اواخر سال ۲۰۱۹ به دلیل شیوع همه گیری ویروس کرونا و به دنبال آن قرنطینه های شدید، بسیاری از صنایع تعطیل شده و فرآیند تولید متوقف شد. در آن زمان ادعای دانشمندان مبنی بر انتقال ویروس از طریق سطوح موجب افزایش نیاز به ضد عفونی کننده ها و در نتیجه ایزوپروپیل الکل (IPA) به عنوان یک ماده ی خام اولیه در تولید ضد عفونی کننده ها، شد. در آن زمان الکل ها و ضدعفونی کننده ها جز کالاهای اساسی سبد هر خانوار بودند و تقاضا برای الکل ها در سطح جهانی بی سابقه بود. تقاضای زیاد و عرضه ی کم موجب افزایش قیمت ناگهانی الکل ها در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ شد.

از آنجایی که از استون به عنوان یک ماده ی اولیه در تولید ایزوپروپیل الکل استفاده می شود، افزایش تقاضا برای این الکل؛ افزایش تقاضا برای استون را به دنبال داشت و در سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ قیمت استون روبه افزایش بوده و نرخ صعودی داشته است. در اواسط سال ۲۰۲۱ با شیوع جهش جدیدی از دلتا، مقامات دولت چین محدودیت های جدیدی را اعمال کردند، کارخانه ها با ظرفیت کمتری کار می کردند و به دلیل کمبود نیروی انسانی بارگیری ها در بنادر به تعویق افتادند. کمبود استون در بازار خریداران را مجبور به پرداخت بهای بالاتری برای این محصول کرد. از دیگر دلایل افزایش قیمت راکد ماندن حاشیه ی سود و افزایش قیمت پروپیلن همراه با مقررات مربوط به عرضه ی داخلی در کشورهای آسیایی مانند چین و هند بود.

در این زمان در اروپا نیز همچون آسیا به دلیل کمبود عرضه ی استون از سوی آمریکا و تولیدکنندگان داخلی و از طرفی افزایش تقاضا از سوی تولید کنندگان رنگ ها و پوشش دهنده ها قیمت حلال استون افزایش یافت. افزایش قیمت مواد اولیه از جمله پروپیلن و افزایش قیمت حمل و نقل و هزینه ی بالای کانتینر از دیگر دلایل افزایش قیمت استون در این بازه ی زمانی بود.

ارزش استون در سال ۲۰۲۱ برابر با ۷/۴۶۸۵ میلیون دلار بوده و پیش بینی می شود در سال های ۲۰۲۶-۲۰۲۱  نرخ رشد سالانه ی استون (CAGR) 8/6%  باشد. افزایش تقاضا از سوی تکنولوژی های نوظهور، پیدایش کاربردهای جدید و پیشرفت سریع تکنولوژی فاکتورهایی برای رشد جهانی استون هستند.

استون با ارزش حدوداً ۳ ميليارد دلاري تجارت جهاني در سال ۲۰۲۰ از بزرگترين بازارهاي جهاني حلال هاي آليست. قيمت استون به ازاء هر كيلوگرم به صورت ميانگين ۱٫۴ دلار است و صادر كنندگان استون در سال ۲۰۲۰ نزديك به ۲ ميليون تن استون توليد و صادر كرده اند. بزرگترين صادر كننده استون كشور بلژيك با ۳۱۰ ميليون دلار ارزش صادرات و تراز تجاري مثبت ۹۰ ميليون دلار است. عربستان در ۵ سال اخير با افزايش بيش از ۴۰ درصد خود را به جايگاه دوم بزرگترين صادر كننده استون به نسبت تراز تجاري رسانيده است و با ۱۲۱ ميليون دلار صادرات استون و تراز تجاري مثبت از بزرگترين بازيگران در بازار حلال هاي آلي است. از ديگر سهامداران بزرگ بازار اين حلال آلي كره جنوبي، چين و تايلند هر كدام با حدوداً ۱۵۰ ميليون دلار، همگي تراز تجاري مثبت در صادرات استون داشته اند(ميزان صادرات بيش از واردات).

بزرگترين شركتهاي توليد كننده استون در اين كشورها قرار دارند؛

شركت INEOS EUROPE در كشور بل‍ژيك

شركت P&B Chemicals Kumho و  LG Chemدر كره جنوبي

شركت  .Rabigh Refining & Petrochemical Co  و  Saudi Kayan Petrochemical Company در عربستان سعودي

شركت Mitsui Phenols Singapore Pte Ltd در سنگاپور

شركت SASOL در آفريقاي جنوبي

در بازار ايران محصولات شركتهاي كومهو كره، ساسول آفريقاي جنوبي و استون بازيافتي شركتهاي ايراني در دسترس است. ميزان واردات استون ايران در سال ۲۰۲۰ در حدود ۲ ميليون دلار بوده است.

-بزرگترين كشورهاي وارد كننده استون چين، بلژيك، هلند و آلمان هستند. در اين ميان كشور بلژيك به ميزان بسيار بيشتري از واردات خود صادرات استون دارد اما كشور هاي چين، هلند و آلمان تراز تجاري استون منفي دارند يعني بيشتر از صادرات استون وارد مي كنند.

آمار جهاني صادرات استن در سال ۲۰۲۰ ميلادي


آمار جهاني واردات استن در سال ۲۰۲۰ ميلادي

کاربردهای استونصنایع مصرف­ کننده استون به ترتیب میزان مصرف

۱) شيمي و پتروشيمي :

این ترکیب با فنیل هیدرازین[۷] سبب تولید هیدرازون[۸] و با هیدروکسیل آمین[۹]، سبب تولید اوکسیم[۱۰] می شود. در صورت احیا شدن با سدیم آمالگام[۱۱]، به ایزوپروپیل الکل[۱۲] و در صورت اکسید شدن با کرومیک اسید[۱۳] ، به کربن دی اکسید و استیک اسید تبدیل می شود. از واکنش استون و آمونیاک، دی و تری استون آمین[۱۴] حاصل می شود.  برای سنتز متیل متاکریلات[۱۵]، بیس فنول آ[۱۶] و تولید حلال های متیل ایزوبوتیل الکل[۱۷] و متیل ایزوبوتیل کتون[۱۸] نیز از استون استفاده می شود.  (world of molecules)


۲) صنایع آرایشی :

حلالیت خوب استون در آب و فرار بودن آن سبب استفاده گسترده از آن در لاک پاک کن ها شده است. در فرمولاسیون لاک ناخن نیز برای کاهش ویسکوزیته از استون استفاده می شود. (chemical safety facts) (chemical safety facts) فروش استون كمهو گريد دارويي


۳) صنعت نساجی :

برای تمیز کردن پشم و رفع خاصیت چسبندگی ابریشم از استون استفاده می شود. فروش استون بشكه


۴) صنعت رنگ و رزین :

از استون برای رقیق کردن رزین های پلی استر[۱۹] و در تولید رنگ ها و جوهرهای چاپ برای تمیز کردن استفاده می شود.


۵) صنعت چسب :

برای تمیز کردن و رقیق کردن رزین های فایبر گلاس، اپوکسی ها و چسب های قوی، پیش از سفت شدن آن ها از استون استفاده می شود. (new world encyclopedia)


۶) صنعت داروسازي :

در تولید برخی از داروها استون نقش افزودنی دارد. عمدتا متخصصین پوست از استون و الکل برای درمان آکنه استفاده می کنند. لایه بردار ها نیز حاوی این حلال هستند. کارشناسان پوست برای جدا کردن چسب های پوستی نیز از آن استفاده می کنند. (world of chemicals) فروش استون گريد دارويي قيمت مناسب اصل كمهو


۷) حمل و نقل :

از آن جایی که  استیلن به راحتی به کربن و هیدروژن تجزیه می شود برای حمل و نقل آن از سیلندرهای مخصوصی استفاده می شود که از مواد متخلخل پر شده و حاوی حلالی که استیلن در آن نامحلول است ( عمدتا استون ) هستند. فروش استون كومهو KUMHO


۸) صنایع غذایی :

استون یکی از اجزای مورد استفاده در افزودنی های مواد غذایی بوده و در بسته بندی خوراکی ها نیز از آن استفاده می شود.


۹) صنعت چاپ :

در چاپ سه بعدی بر روی پلاستیک های ABS از بخارات استون به عنوان یک جلادهنده استفاده می شود. فروش استون كمهو كره


۱۰) صنعت پلیمر :

از واکنش استون و فنل، بیس فنل آ تولید می شود که ماده اولیه ی بسیاری از پلیمرها مانند پلی کربنات ها، پلی اورتان ها و رزین های اپوکسی است. فروش استون كومهو كره 


۱۱) آزمایشگاه ها :

در آزمایشگاه ها از استون به عنوان یک حلال پروتونی قطبی (در شیمی، حلال پروتونی حلالی است که دارای اتم هیدروژن محدود به یک اکسیژن (مانند گروه هیدروکسیل) و یا نیتروژن (مانند گروه آمین) است. به طور کلی هر گونه حلالی که حاوی +H تغییرپذیر باشد، حلال پروتونی نام دارد. از حلال‌های پروتونی قطبی عموماً برای حل کردن نمک‌ها استفاده می‌شود. در کل این حلال‌ها ثابت دی الکتریک و قطبیت بالایی دارند.) در واکنش های گوناگون استفاده می شود و استفاده از آن در واکنش اکسیداسیون جونز[۲۰] ( یک واکنش آلی برای اکسایش الکل های نوع یک به کربوکسیلیک اسید و اکسایش الکل های نوع دو به کتون ها است) ضروری است.

به علت قیمت پایین، محلول بودن در آب و فرار بودن استون از آن برای شستن ظروف شیشه ای آزمایشگاه ها نیز استفاده می شود. استون تحت اشعه ماوراء بنفش، فلورسنت ساطع می کند، به همین دلیل از بخارات آن به عنوان یک شناساگر فلورسنت در آزمون جریان سیال استفاده می شود. فروش استون كومهو


سایر کاربرد ها :

در تولید الکل های حاوی مواد تلخ کننده (غیر خوراکی) از استون به عنوان یک عامل تلخ کننده استفاده می شود. برای چاپ طرح و لوگو بر روی لباس، چوب، شیشه، فلز و پلاستیک از استون استفاده می شود. طریقه ی چاپ به این صورت است که طرح و یا لوگو مورد نظر را ابتدا پیرینت گرفته و سپس بر روی جسم مورد نظر (لباس، چوب و …) به صورت برعکس قرار می دهیم. استون را بر روی طرح ریخته و در پشت کاغذ اصطکاک ایجاد می کنیم. به تدریج رنگ نفوذ کرده و طرح بر روی جسم چاپ دائمی می شود.   فروش استون قيمت مناسب

سهم هر صنعت از مصرف این ماده چقدراست؟

همان طور که در نمودار زیر قابل مشاهده است، ۳۳% از استون تولیدی به عنوان حلال، ۲۸% برای تولید بیس فنول آ و ۲۵% برای تولید متیل متاکریلات مورد استفاده قرار می گیرد. قيمت استون كمهو


فرايند توليد استونحجم تولید سالیانه این ماده در سالهای اخیر:

در حال حاضر مجموعا ۸ واحد مشغول تولید استون به ظرفیت ۸۵۳۶ تن هستندقيمت استون بشكه اي


روش­های مختلف تولید استون؛


۱)      روش های ابتدایی تولید :

استون در ابتدا از تجزیه ی حرارتی و یا کربوکسیل گیری ازکلسیم استات ها تولید  ميشد اما به دليل عدم صرفه اقتصادي از اين روش ديگر استفاده نمي شود.

Ca (CH3COO)2 → CaO (s) + CO2 (g)+ (CH3)2CO (v)

۲)      روش کیومن :

استون امروزه به روش مستقیم و غیر مستقیم از پروپیلن تولید می شود. تقریبا ۸۳% از استون تولیدی طی فرآیند کیومن ( فرآیندی که طی آن بنزن به وسیله ی پروپیلن آلکیل دار شده و کیومن تولید می شود. در مرحله ی بعد با اکسید شدن کیومن[۲۱] به وسیله ی مولکول های هوا استون و فنول تولید می گردد ) حاصل می شود. (Neamah, Acetone Production, 2017)

واكنش بنزن و پروپيلن در حضور اكسين-واكنش كيومن (فروش استون كمهو)

فرمول-واكنش بنزن و پروپيلن در حضور اكسين براي توليد استون و فنل-روش كيومن (فروش استون كمهو)

۳)      استفاده از آلکان نیتریل ها[۲۲]:

از واکنش گرینیاردها ( ترکیبات آلی فلزی با فرمول عمومی RMgX و نام عمومی آلکیل منیزم هالید هستند ) با آلکان نیتریل ها و سپس هیدرولیز آن ها کتون حاصل می شود. از واکنش اتان- نیتریل[۲۳] با متیل – منیزیم برمید[۲۴] و هیدرولیز شدن آن ها استون تولید می شود. (slideshare)

 ۴)      هیدرولیز Gem[25]-Dihalides:

کتون ها از هیدرولیز قلیایی جمینال دی هالیدها ( ترکیبی که در آن دو گروه هالوژن مانند کلر، برم، ید، فلوئور و استاتین به یک اتم کربن مشترک غیر انتهایی متصل شده اند) نیز تولید می شوند. حاصل هیدرولیز قلیایی ۲و۲- دی کلروپروپان[۲۶]، استون است. (slideshare)

۵)       اکسیداسیون ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول :

با اکسیداسیون کنترل شده ی الکل های نوع دوم، در محلول اسیدی پتاسیم دی کرومات، کتون ها تولید می شوند و حاصل اکسید شدن ۲- پروپانول[۲۷]، استون است.  (slideshare)

فرمول واكنش اكسيداسيون ايزوپروپيل الكل براي توليد استون (فروش استون كمهو)

 

۶)      هیدروژن گیری کاتالیستی از ایزوپروپیل الکل (ایزوپروپانول):

یکی از روش هایی که بازدهی خوبی داشته و مقرون به صرفه است، تولید استون از تجزیه ی ایزوپروپیل الکل با آب ( به عنوان کاتالیست است و با آن واکنش نمی دهد) می باشد. به دلیل درصد خلوص و درصد تبدیل بالای استون در این روش، مورد استقبال شرکت های داروسازی واقع شده است. ایزوپروپیل الکل و آب در دمای c ˚۲۵ و فشار bar 1 وارد محیط واکنش می شوند و واکنش گرماگیر است. گرمای واکنش از طریق آب c ˚۴۲۷ در راکتور پلاگ تامین می شود. خروجی راکتور استون، ایزوپروپیل الکل واکنش نداده، هیدروژن و آب هستند.

بعد از راکتور یک ستون تقطیر قرار گرفته و خروجی راکتور به آن وارد می شود. در این ستون جداسازی ترکیبات بر اساس اختلاف نقطه جوش صورت می گیرد. به این ترتیب که دمای عملیاتی برج را به دمای تبخیر هیدروژن رسانده و از بالای برج خارج می شود. محصول پایین برج که حاوی آب، استون و مقادیری ایزوپروپیل الکل واکنش نداده است، در ستون دوم جداسازی می شوند. دمای عملیاتی این برج در رنج نقطه جوش استون است و استون به همراه مقادیر کمی ایزوپروپیل الکل تبخیر می شود. استون در مخزن ذخیره شده و ایزوپروپیل الکل به برج برگشت داده می شود. جداسازی آب و ایزوپروپیل الکل در برج تقطیر سوم صورت می گیرد.  (Eng.Rafael Chero Rivas, 2015)         (Neamah, 2017) (Ürün ARDA, 2009)

فرآيند تولید استون به روش هیدروژن گیری از ایزوپروپیل الکل (فروش استون كمهو)

شکل شماره یک – فرآيند تولید استون به روش هیدروژن گیری از ایزوپروپیل الکل

۷)       اوزونولیز آلکن ها[۲۸]:

از عبور اوزون از درون آلکن ها در یک حلال ثابت، اوزنید[۲۹] حاصل می شود. اوزونیدها ترکیبات منفجره ای هستند که از گرم شدن آن ها با روی و آب، بسته به ساختار آلکن، آلدهید، کتون و یا هر دو تولید می شود. محصول واکنش ازون کافت ۲- متیل ۲-بوتن[۳۰]، استون و استالدهید[۳۱] هستند. (slideshare)

۸)       فرآیند تخمیر :

با تخمیر نشاسته و یا گلوکز توسط گروهی از باکتری ها مانند کلاستریدیوم استوبوتیلیسیوم[۳۲] استون تولید می شود. فرآیندهایی که طی آن ها تخمیر صورت می گیرد، فرآیندهای هوازی هستند. (slideshare)

۹)      روش Wacker Hoechst :

Wacker Hoechst یکی دیگر از فرآیندهای تولید استون است که طی آن پروپیلن هیدراته یا اکسید شده و دو- پروپانول حاصل می شود و از اکسید شدن آن، استون به دست می آید.

این فرآیند از سال ۱۹۶۴ در مقیاس صنعتی به بهره برداری رسیده است. طبق این روش پروپن با اکسیژن هوا در مجاورت یک سیستم کاتالیستی دارای PdCl2 در فاز مایع در دمای ۱۲۰-۱۱۰ درجه سانتیگراد و فشار ۱۴-۱۰ بار به طور مستقیم به استون اکسیده می شود:

 

توليد استون به روش واكنش پروپیلن هیدراته یا اکسید شده و دو- پروپانول (فروش استون كمهو)

استون محصول اصلی بوده و به صورت جانبی مقداری پروپیون آلدهید با گزینش پذیری حدود ۴-۲% به دست می آید. این روش به صورت غیر مستقیم ( منظور ابتدا واکنش پروپن با کاتالیست و سپس اکسید شدن است) نیز در مقیاس صنعتی قابل انجام بوده و از نظر اقتصادی به صرفه است.

در روش غیر مستقیم از مخلوط پروپن و پروپان که در فرآیند­های تجزیه به دست آمده اند استفاده می شود که پروپان گاز خنثی بوده و در واکنش شرکت نمی­کند.   (مرجع مواد شیمیایی ایران)

۱۰)   تولید استون با استفاده از نانوکریستال ها :

در این روش نانوکریستال های سیلیکونی با الکل ها ترکیب شده و مخلوطی کاتالیستی ایجاد می کنند. از ترکیب این کاتالیست تلفیقی با آب، استون حاصل می شود. در این روش الکل از میان ایزوپروپیل الکل، ۲- پنتانول[۳۳]، ۳- پنتانول[۳۴]، ۲- بوتانول[۳۵]، ۲- پروپانول[۳۶]، ۴- متیل ۲- پنتانول[۳۷] و یا ترکیبی از آن ها انتخاب می­شود. مزیت این روش نسبت به روش کیومن این است که برای تولید استون به بنزن نیازی نبوده و فنول نیز تولید نمی شود. نسبت الکل به آب ۱۰۰/۱ یا ۱۰۰/۳۰ است.  (Sahraoui Chaieb, 2016)


نحوه عرضه و بسته ­بندی استونفروش استون بشكه اي پلمب كومهو KUMHO ‌كره جنوبي، هر بشكه ۱۶۰ كيلوگرم خالص، تحويل انبار شورآباد تهران مي باشد.فهرست واژگان[۱]–  acetone cyanohydrin [2]– chlorine[3]– bromine[4]– nitric acid[5]– sulfuric acid[6]– trichloromethane[7]–  phenyl hydrazine[8]–  hydrazone[9]–  hydroxylamine[10]–  oxime[11]–  sodium amalgam[12]– isopropyl alcohol[13]–  chromic acid[14]–  di- and triacetoneamines[15]– methyl methacrylate[16]– bisphenol A[17]– methyl isobutyl alcohol[18]– methyl isobutyl ketone[19]– polyester resin[20]– jones oxidation reaction[21]– (C9H12)[22]– Alkane nitriles[23]– Ethane-nitrile[24]– Methyl-magnesium

[۲۵]– Geminal : گمینال مربوط به اتصال دو اتم یا دو گروه عاملی به یک اتم مشترک است.

[۲۶]– ۲,۲-Dichloropropane[27]– 2-Propanol

[۲۸]– Ozonolysis  of alkenes : اوزونولیز یا ازون کافت یک فرآیند شیمیایی است که طی آن ترکیبات غیر اشباع آلکن و آلکین طی واکنش با مولکول اوزون تشکیل دو ترکیب شیمیایی با پیوندهای اکسیژن دوگانه می دهند.

[۲۹]– ozonide : هر ترکیبی که از عمل ازن بر ترکیبات آلی و اشباع نشده به وجود می آید.

[۳۰]– ۲-Methyl-2-butene[31]– acetaldehyde  [۳۲]– Clostridium acetobutylicum[33]– 2-pentanol[34]– 3-pentanol[35]– 2-butanol[36]– 2-propanol[37]– 4-methyl-2-pentanol